Kontakt

Kontakt

Mec. Justyna Flankowska

+48 71 341 85 58

Magdalena Mańkowska

+48 690 999 926

Mec. Justyna Flankowska
specjalizuje się w sprawach medycznych

„Na sali sądowej obserwuję i lekarza i pacjenta. Widzę, jak wiele zależy od właściwiej komunikacji. Lekarze mają wciąż małą wiedzę o swoich prawach i obowiązkach wpływających na relacje z pacjentem.
Diametralne zmiany w sposobie leczenia zaszły na początku XXI wieku w związku z ustawową zmianą modelu leczenia z dotychczas praktykowanego modelu patriarchalnego, w którym lekarz samodzielnie decydował o sposobie leczenia pacjenta, na model partnerski, jednak nie są przez wszystkich dostrzegane.
Tymczasem leczenie bez świadomej zgody pacjenta, brak rozmowy na temat diagnozy, leczenia i jego ryzyka podlega odpowiedzialności prawnej.
Ten temat powinien zainteresować wszystkich lekarzy, zarówno posiadających już doświadczenie zawodowe, jak i studentów medycyny, którzy dopiero rozpoczną wykonywanie zawodu. Równie ważna jest świadomość osób zarządzających placówkami medycznymi, ponieważ to oni decydują o przyjętym w ich placówce procesie leczenia, jak również ponoszą odpowiedzialność za jego wynik.”

Magdalena Mańkowska
specjalizuje się w komunikacji kryzysowej

„Nie mam pojęcia skąd wzięło się to przeświadczenie, że komunikować potrafi każdy.
Przez wiele lat mieszkałam w Szkocji. Wróciłam, gdyż nie ma piękniejszego kraju niż Polska. Ale Polacy mają jedną wadę: nie potrafimy rozmawiać. Za mało słuchamy, za szybko interpretujemy. Mamy dobre intencje, które zbyt często są przekształcane i rozumiane na opak. Tymczasem są proste strategie, dzięki którym komunikacja może być przejrzysta i zrozumiała. I o tym jest ten Kongres.
Z całą stanowczością mówię: komunikacja jest równie ważna, jak umiejętność posługiwania się skalpelem.”

Do zobaczenia

© 2015 Kongres Medyczny

Back to top